Esteřini psi

Ester je mladá slečna, jejímž největším koníčkem a životní motivací je kynologie a cvičení pejsků obecně, zejména v rámci tzv. Agility. Jedním z pejsků je i hluchá fenka Yuki.

Esteřini psi

Ester je mladá slečna, jejímž největším koníčkem a životní motivací je kynologie a cvičení pejsků obecně, zejména v rámci tzv. Agility. Ester se stará o dva pejsky, které vyvedla ze složité situace a postarala se tak o to, že se mohou těšit spokojenému životu s milující paničkou, což by se jim jinak nejspíše nepoštěstilo. Jedním z pejsků je i hluchá fenka Yuki, která se k Ester dostala v dosti špatném stavu, kdy nebyla vzhledem ke svému handicapu schopna jakkoliv reagovat na pokyny od kohokoliv. Ester se díky systematické práci s Yuki, podpořené obdivuhodnou pílí a výdrží, dokázala dostat do stavu, kdy s fenkou komunikuje pomocí nonverbálních prostředků a Yuki se jimi poslušně řídí. Tento pozoruhodný výkon byl zaznamenán i odborníky z kynologického prostředí a výsledkem se stal rozhovor s Ester v jednom z časopisů věnujících se našim čtyřnohým přátelům.

Dr. Temple Grandin ohromila svět svou knihou zvířata v překladu, v níž pojednává, kterak jí autistická mysl umožňuje lépe porozumět zvířatům a jejich potřebám. Zdá se, že Ester má podobně výjimečné nadání a ve svém oboru pomalu sbírá uznání. Vyšel s ní například rozhovor v časopisu Pes – Přítel člověka.

Ester nám prozradila, jak se cvičí hluchý pejsek? Trpělivě a s láskou:

„Yuki si postupnou socializací zvykla a funguje nyní úplně normálně. Většinu času je na volno. Začátky, jak jsem již říkala, nebyly vůbec lehké. Hodně štěkala na neznámé lidi, bála se psů, startovala na malé děti, kousala je do lýtek. Byl zapotřebí trénink dobré a spolehlivé chůze u nohy, a když jsem viděla potencionální objekt, na který by Yuki mohla štěkat/utočit, motivovala jsem ji na sebe a problému jsem předešla. Časem to přestala řešit úplně.“

O programu Stretch

Cílem programu Stretch je dlouhodobá opakovaná podpora rozvoje vzdělání u dětí a lidí s autismem, jejich rodin, a také podpora organizací, aktivit a projektů, které jim ve vzdělání a na cestě životem pomáhají uspět. Smyslem není pouhé poskytnutí daru, ale především motivace dítěte i rodiče, dospělého i jeho okolí k aktivitě v oblasti, která je vzdělává rozvíjí a vede ke zvýšení kvality života. Lidé s autismem mohou vést důstojný a naplněný život a zaslouží si naši plnou podporu při cestě za svými sny.

Zapojte se!

Darujte ihned

Pro větší dary

Zasláním libovolné částky na účet 777901/5500 Pokud byste si přáli podpořit specifický projekt nebo akci, kontaktujte nás.

Pomozte jinak

Napište nám na fond@nfau.cz pokud se chcete stát dárci nebo zprostředkovat dar. Nebo v případě zájmu o dobrovolnou pomoc či informace o poruchách autistického spektra.

Fond podporují například a dalších 11 firem