2. duben byl v roce 2007 vyhlášen OSN Mezinárodním dnem zvýšení povědomí o autismu. V tento den se konají se různé osvětové akce a někteří lidé či organizace svítí barevnými světly, většinou modrými nebo zlatými (modrá je barva komunikace a vyjádření, zlatá má zkratku Au – první slabiku slova autismus). Svícením si připomínáme, různorodost naší společnosti. V roce 2016 u příležitosti Mezinárodního dne uvědomění autismu spouští HBO Europe a Nadační fond Autismu unikátní osvětovou kampaň, která podpoří zvýšení povědomí i přijetí autismu skrze neobyčejně silný příběh života Temple Grandin, který je zachycen ve stejnojmenném filmu z produkce HBO. Když lékaři doporučili mamince Temple Grandin, aby dala svojí dceru do ústavu, odmítla a pomohla svému dítěti vyrůst v jednu z nejznámějších hrdinek naší doby. Film Temple Grandin, oceněný 7 cenami Emmy a Zlatým Glóbem, bude v rámci osvětové akce zdarma ke shlédnutí na webu a prostřednictvím mobliní aplikace HBO GO od 2. do 9. dubna 2016. Autisty žijící v ČR lze přímo podpořit darem v libovolné výši na transparentní účet Nadačního fondu autismu, který je 777901/5500. Dar bude cele využit přímo k podpoře konkrétních autistů a jejich rodin.

Co je autismus?

Autismus je neurologická variace, která se objevuje asi u 1% populace. Autismus je široké spektrum, na kterém se nachází například dětský autismus, atypický autismus a Aspergerův syndrom. Lidé s autismem se od běžné populace liší

  • jiným smyslovým vnímáním
  • zvláštními způsoby učení se a přístupu k problémům
  • velmi hlubokým náhledem do speciálních oblastí jejich zájmu
  • atypickými pohyby
  • potřebou konzistence a rutiny
  • mohou mít problémy s verbální komunikací a sociální interakcí


Kdo je Temple Grandin, Ph.D

Narozena v roce 1947, diagnostikována s autismem v roce 1949, Temple Grandin s oporou svojí maminky úspěšně vystudovala vysokou školu, našla si zaměstnání a stala se světovou expertkou v oblasti živočišné výroby – její patenty využívá polovina všech chovných stanic a farem v Severní Americe. Dr. Grandin přednáší na University of Colorado, je nejznámější osobností žijící s autismem. Je autorkou 19 knih, mezi její nejznámější díla patří Jak to vidím já a Zvířata v překladu.
Autobiografický film společnosti HBO „Temple Grandin“, natočený dle jejího života, získal 7 Emmy Awards a Golden Globe Award. Výjimečný snímek lze shlédnout v týdnu od 2. – 9. dubna prostřednictvím webu a mobilní aplikace HBO GO zdarma, při příležitosti Světového dne zvýšení povědomí o autismu.
Časopis TIME zařadil Temple Grandin do svého prestižního žebříčku TIME 100 v kategorii Heroes. Známé je její vystoupení na konferenci TED, nazvané „The World Needs All Kinds of Minds“. Temple Grandin je tedy nejen velmi úspěšnou vědkyní, ale je i velmi známou a uznávanou obhájkyní lidských práv
Pro více informací o Temple Grandin, PhD. navštivte oficiální české webové stránky www.templegrandin.cz.
Co je mezinárodní den zvýšení povědomí o autismu?
Mezinárodní den zvýšení povědomí o autismu (2.4.) ustanovila OSN v roce 2007.
V tento den se konají se různé osvětové akce a někteří lidé či organizace svítí barevnými světly, většinou modrými nebo zlatými (modrá je barva komunikace a vyjádření, zlatá má zkratku Au – první slabiku slova autismus). Svícením si připomínáme, různorodost naší společnosti a vítáme v ní ty, kteří jsou stejně jedineční jako Temple Grandin. Cílem osvětové akce je proměnit povědomí o autismu a jeho přijetí natolik, aby se lidé s autismem mohli plně začlenit do běžné společnosti a nebyli diskriminováni na trhu práce či v oblasti vzdělání.
V roce 2016 u příležitosti Mezinárodního dne uvědomění autismu spouští HBO Europe a Nadační fond Autismu unikátní osvětovou kampaň, která podpoří zvýšení povědomí i přijetí autismu skrze neobyčejně silný příběh života Temple Grandin, který je zachycen ve stejnojmenném filmu z produkce HBO. Když lékaři doporučili mamince Temple Grandin, aby dala svojí dceru do ústavu, odmítla a pomohla svému dítěti vyrůst v jednu z nejznámějších hrdinek naší doby. Film Temple Grandin bude v rámci osvětové akce zdarma ke shlédnutí na webu a prostřednictvím mobliní aplikace HBO GO od 2. do 9. dubna 2016.
HBO GO
Představte si rozsáhlou online videotéku, kterou můžete mít kdykoli a kdekoli k dispozici s obyčejným internetovým připojením. Žádné další poplatky, žádné půjčování, ale neomezený přístup ke stovkám hodin pořadů. Hollywoodské blockbustery, originální produkce HBO, koncerty a ty nejlepší seriály – to vše nyní na HBO GO.
pavla.brozkova@hbo.eu
http://www.hbogo.cz/

Nadační fond Autismu

Nadační fond Autismu byl založen roku 2013. Jeho náplní je podporovat rozvoj vzdělání a nadání u autistických lidí a dětí a skrze pozitivní modely měnit povědomí o povaze autismu. Program Stretch, který probíhá v rámci Nadačního fondu Autismu, přímo podporuje rozvoj talentu u lidí s autismem tak, že financuje konkrétní náklady na rozvoj jejich vzdělání a nadání, aby v budoucnu mohli tito lidé a děti najít adekvátní zaměstnání.
fond@nfau.cz www.nadacnifondautismu.cz

Jak mohu podpořit autisty žijící v ČR?

Autisty žijící v ČR lze přímo podpořit darem v libovolné výši na transparentní účet Nadačního fondu autismu, který je 777901/5500. Dar bude cele využit přímo k podpoře konkrétních autistů a jejich rodin.

Více informací o autismu

Pro více informací o autismu se můžete podívat na tyto stránky:
www.nadacnifondautismu.cz www.mujautismus.cz www.zrzava-holka.blogspot.com www.templegrandin.cz www.autisticadvocacy.org
www.zasklem.com
www.adventor.org

Domovská stránka